Jak się dzieci w Bronowie bawiły…

Wizyta pierwszoklasistów w Bronowie na początku ich uczniowskiej kariery to już tradycja naszej szkoły.  Uczniowie poznają bliżej postać patronki szkoły – Marii Konopnickiej. W tym roku, ze względu na szczególne okoliczności, odbyła się ona z zachowaniem reżimu sanitarnego. Fotorelacje  z wycieczki można było obejrzeć na szkolnym Facebooku bezpośrednio po wyjeździe.

A jak pierwszaki w Bronowie się bawiły?

Kluczem do wejścia na teren dworku było przejście po linie. Od razu czekała na pierwszaków niespodzianka. Za kamieniem ufundowanym przez społeczeństwo polskie
w 90 – tą rocznicę śmierci Marii Konopnickiej dzieci znalazły powitalny list od poetki,
w którym zachęcała do poszukiwania piękna w jej utworach. Następnie z zainteresowaniem wysłuchały gawędy nauczyciela o bronowickim okresie życia Marii Konopnickiej. Spośród prezentowanych utworów poetki to „Stefek Burczymucha” cieszy się wciąż wielką popularnością. Recytacja tego wiersza podczas pobytu w Bronowie wzmocniona inscenizacją z użyciem pacynek zmotywowała pierwszoklasistów do zabawy w teatr.

Po zwiedzaniu dworku dzieci oddały się twórczości plastycznej zainspirowanej utworami poetki. Hitem pobytu w Bronowie, jak co roku, jest szukanie krasnoludków
w trawie, na drzewach, w zaroślach i …. ognisko z pieczeniem kiełbasek. Największy znaleziony przez dzieci krasnal staje się później strażnikiem kapsuły czasu. Swoim emocjom pierwszaki dały upust w zabawach sportowych takich jak: pokonywanie toru przeszkód, gra w piłkę nożną czy zabawy orientacyjno-porządkowe z chustą animacyjną. Czas
w Bronowie wykorzystaliśmy także na to, by przybliżyć uczniom trochę wiadomości przyrodniczych. Nauczyliśmy się rozpoznawać pokrzywę, obserwowaliśmy ślimaki winniczki, polne myszy i dwa przepiękne łabędzie pływające po stawie. Zmierzyliśmy potężny  pień drzewa o obwodzie aż 7 m i 70 cm!

Nasi uczniowie na swojej pierwszej wycieczce zachowywali się wzorowo! Jeżeli warunki na to pozwolą, czeka nas jeszcze wiele atrakcyjnych wyjazdów!

Brygida Sikora

Ilona Kubiak