II spotkanie projektowe „Robocoders Z in 4.0” dobiegło końca!!!

Stało się!!! W niedzielę 09 lutego 2020 r. powitaliśmy w Sieradzu gości z zagranicy – naszych drogich partnerów – w ramach realizacji projektu „Robocoders Z in 4.0” programu Erasmus+. Od poniedziałku 10 lutego 2020 r. gościliśmy ich w murach naszej szkoły. To już drugie – po Turcji – spotkanie projektowe uczniów i nauczycieli z Estonii, Turcji, Rumunii, Portugalii, Włoch i Polski. Łącznie w grupie osób przyjezdnych było 21 uczniów i 9 nauczycieli.

            W poniedziałek w budynku A naszej szkoły powitała nas pani dyrektor Renata Pawlikowska oraz wicedyrektorzy p. Brygida Sikora i p. Piotr Bakowicz. Zwiedziliśmy oba budynki naszej szkoły. Na świetlicy szkolnej w budynku B obejrzeliśmy prezentację o Polsce, Sieradzu i Szkole Podstawowej nr 4 przygotowaną przez polskie dzieci biorące udział w projekcie. Następnie zajęliśmy się pracą nad zadaniami projektowymi. Do godz. 16.00 w budynku B odbyliśmy warsztaty z kodowania blokowego w programie Tinkercad 3D. Zajęcia prowadził p. P. Bakowicz,  a w roli tłumacza wystąpiła p. Stobiecka. Uczniom udało się stworzyć dwa ciekawe projekty: kubek z uchem, podstawką i napisem Erasmus+ oraz motyla. Dzieci były bardzo zadowolone i dumne z siebie, ponieważ nigdy wcześniej nie miały do czynienia z tym programem, a mimo to efekty ich pracy przerosły nasze oczekiwania. Uczniowie zdobyli nową wiedzę i umiejętności zbieżne z założeniami projektowymi. W przyszłości wydrukujemy uczniowskie projekty 3D. Na zakończenie tego pracowitego dnia każdy z uczniów miał za zadanie stworzyć jeden slajd w programie Power Point, w którym w języku angielskim przedstawił siebie i swoje zainteresowania, a następnie osobiście odczytał te informacje.

            We wtorek 11 lutego 2020 r. gościliśmy w firmie Scanfil w Sieradzu, gdzie braliśmy udział w warsztatach Lego Mindstorms EV3 i Lego Boost oraz tworzyliśmy przestrzenne modele za pomocą długopisów 3D. Warsztaty z robotyki prowadził p. Damian Kruglak , właściciel firmy Twój Robot.pl – Sieradz, wraz ze swoim pracownikiem. W Scanfilu zwiedzaliśmy również hale produkcyjne fabryki, a oprowadzali nas pracownicy opowiadający o produkcji i produktach firmy w języku angielskim. Wszyscy byli bardzo zainteresowani i zadawali dużo pytań. Firma Scanfil przyjęła nas niezwykle serdecznie, za co pięknie dziękujemy. Po południu skorzystaliśmy z gościnności Szkoły Podstawowej nr 10 w Sieradzu i mogliśmy popływać w basenie. Taki relaks w wodzie po dwóch dniach intensywnej pracy nad zadaniami projektowymi był nam bardzo potrzebny. Dziękujemy pani dyrektor Helenie Rajewskiej za udostępnienie nam obiektu.

            W środę 12 lutego 2020 r. pojechaliśmy na wycieczkę do Wrocławia. Pod opieką anglojęzycznego przewodnika zwiedziliśmy Stare Miasto, spacerując Szlakiem wrocławskich krasnali i legend – Rynek, Ratusz, Pręgierz, Piwnica Świdnicka, Bazylika Św. Elżbiety. Następnie wjechaliśmy na Sky Tower, aby z 49. piętra – z wysokości 200 metrów – podziwiać panoramę Wrocławia. Po obiedzie odwiedziliśmy Hydropolis, centrum wiedzy poświęcone wodzie. Miejsce to przypadło nam do gustu, gdyż łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Zwłaszcza wystawy multimedialne cieszyły się dużym zainteresowaniem. Pomimo wietrznej pogody to był wspaniały i pełen wrażeń wyjazd.

            W czwartek 13 lutego 2020 r. złożyliśmy wizytę w Urzędzie Miasta Sieradza i spotkaliśmy się z panem prezydentem Pawłem Osiewałą. Obejrzeliśmy też filmy promujące nasze miasto, by następnie w krótkim interaktywnym quizie Kahoot! sprawdzić naszą wiedzę o Sieradzu. Poobiednia gra miejska wykorzystująca aplikację Action Bound pozwoliła nam przybliżyć naszym gościom historię, zabytki i ciekawe miejsca naszej małej ojczyzny. A przy okazji mogliśmy aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu, chodząc ponad 5 kilometrów! Po krótkiej przerwie spotkaliśmy się w naszej szkole w budynku B na dyskotece walentynkowej. Od godz. 17.00 do 19.00 młodzież bawiła się na sali gimnastycznej, nawiązując nowe międzynarodowe znajomości i ćwicząc konwersację w języku angielskim. A potem to już były tylko smutek i łzy… Nadszedł czas pożegnania L. Podsumowanie spotkania projektowego w Sieradzu odbyło się na świetlicy szkolnej. Uroczyste wręczenie certyfikatów uczestnictwa w mobilności do Polski w obecności naszej pani dyrektor, wzajemne podziękowania za cudownie spędzony czas, wspólne oglądanie zdjęć, uściski, wymiana numerów telefonów, adresów mailowych trwały do późnego wieczora. Nasi goście mogli poczęstować się polskimi wędlinami, kaszanką i pasztetem, serami, chlebem ze smalcem i ogórkiem kiszonym, marynowanymi pieczarkami, plackiem drożdżowym oraz skosztować maślanki. Polskie smaki nie wszystkim przypadły do gustu.

            To były naprawdę wspaniałe cztery dni! Dni pełne wrażeń i niezapomnianych wspomnień. Estonia, Turcja, Rumunia, Portugalia i Włochy – na zawsze pozostaniecie w naszych sercach!!!

            Dzięki wspólnej i zgranej pracy udało się nam zrealizować wszystkie zamierzenia: zadania projektowe zostały wykonane, kompetencje informatyczne i językowe rozwinięte i – co najważniejsze – nawiązane nowe przyjaźnie, które z całą pewnością przetrwają dłużej niż okres trwania naszego projektu.

            Specjalne podziękowania kierujemy w stronę rodziców, którzy bezinteresownie i nadzwyczaj serdecznie ugościli w swoich domach dzieci z zagranicy, okazując im ciepło, dobroć     i miłość. Zapewnili naszym gościom projektowym najlepszą opiekę, nie oczekując niczego  w zamian. Dziękujemy Państwu z całego serca!!!

Koordynator projektu „Robocoders Z in 4.0” – Marta Szałek

Brak możliwości dodania komentarza.
Godziny otwarcia sekretariatu uczniowskiego w bud. A i B

bud. A

poniedziałek—piątek: 7:30 – 16:00

bud. B

poniedziałek – piątek: 7:45 – 13:45