W miniony czwartek obchodziliśmy w szkole Ogólnopolski Dzień Walski z Depresją. Średnia wieku, w którym pojawiają się objawy depresji stale się obniża. Jest coraz więcej dzieci i młodzieży, którzy zauważają u siebie lub swoich kolegów i koleżanek niepokojące objawy. Młodzi ludzie czują się zagubieni i potrzebują wsparcia.
By wyjść naprzeciw tym potrzebom zaproponowaliśmy dzieciom i młodzieży uczącym się w budynku B zabawę i naukę przy stoisku poświęconym walce z depresją.
- Uczniowie mieli przygotowane stanowiska, a przy każdym z nich czekało interesujące zadanie, łamigłówka lub przydatne informacje.
- Uczniowie poznali typowe objawy depresji, by umieć odróżnić chwilowy gorszy humor od zaburzenia.
- Uczniowie dowiedzieli się, jak komunikować się z osobą z podejrzeniem lub rozpoznaniem zaburzeń depresyjnych – jakie słowa będą wsparciem, a jakich lepiej unikać, by nie pogłębić objawów.
- Można było zapoznać się i samodzielnie zbudować algorytm postępowania w przypadku zauważenia u siebie gorszego samopoczucia psychicznego.
- Na uczniów czekały informacje z numerami telefonów na bezpłatne infolinie, gdzie mogą otrzymać pomoc.
- Do czarnego pudełka dzieci mogły schować niepokojące i nieprzyjemne myśli, które pojawiają się w ich głowach.
- Do tablicy uczniowie przyczepiali różne pozytywne komunikaty, które kierują do siebie samych lub do innych, takie, które uskrzydlają i dodają sił!
- Było także miejsce na twórczą ekspresję – uczniowie na sztaludze malowali twarze depresji we własnej perspektywie. Efekty ich kreatywności można podziwiać na wystawie prac na parterze.
- Liczne kolorowe plakaty dotyczące depresji i Dnia Walki z Depresją przykuwały uwagę i porządkowały wiedzę dzieci.
Wszyscy uczniowie, którzy czują brak sił, trudno im radzić sobie z emocjami, mają myśli rezygnacyjne, autodestrukcyjne, czują się niepotrzebni, samotni, odrzuceni, mierzą się z wysokimi oczekiwaniami, którym trudno im sprostać, potrzebują pomocy psychologicznej, chodzą na terapię, ale mają wątpliwości, czy coś im pomoże – mogą zgłosić się do gabinetu psychologa lub do gabinetu pedagoga. Tam otrzymają pomoc i wsparcie.
Kontynuacją akcji jest KONKURS PLASTYCZNY ,,Nie dam się depresji – mój sposób na zdrowie psychiczne’’. Zachęcamy uczniów klas V-VIII do zaprezentowania w formie graficznej swoich sposobów na dbanie o dobre samopoczucie psychiczne. Przygotowane dowolną techniką prace w formacie A4 można składać w gabinecie pedagoga lub psychologa do 10.03.2023r.
Serdeczne podziękowania dla uczniów klas 6a, 8f i 5c za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu tego dnia =)))
Zespół psych-ped. B.Tomczyk, U.Rozmarynowska, J.Domańska
