Projekt “Bajka Słowem Malowana”

eszcze nie tak dawno, bo zaledwie we wrześniu, uczniowie klas drugich i trzecich wzięli udział w spotkaniach z przedstawicielami sieradzkiego Koła Polskiego Związku Niewidomych (PZN)zorganizowanych na terenie naszej szkoły oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sieradzu, w ramach realizowanego Lokalnego Programu Mikrograntów. Przedstawicielki Koła podczas spotkań opowiedziały o realizowanym projekcie „Bajka Słowem Malowana”. W jego ramach powstała do historii o psotnej Zuzi i jej przyjaciołach audiodeskrypcja, która jest słownym opisem ilustracji. Dzięki nagraniu bajki i opisów ilustracji niewidome dzieci także mogą się zapoznać z przygodami Zuzi. W dalszej części był czas na przekazanie informacji jak pomagać osobom niewidomym. Następnie wspólnie zapoznano się z filmem „N jak Niewidomy”. I wreszcie przyszedł czas na działanie praktyczne, w ramach których dzieci siedząc w kręgu, mając przesłonięte oczy turlały piłkę z dzwonkiem w środku. Każdy próbował zlokalizować piłkę i ją złapać. Okazało się, że nie było to wcale proste. Nie zabrakło także chętnych do rzucania piłką do kosza czy chodzenia z białą laską. Oczywiście działania te odbywały się w opaskach. Było dużo śmiechu i zabawy, która jest doskonałą formą nauki. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały audiobooka z przygodami Zuzi. Mamy nadzieję, że „Wróżka Zuzia i cudowne dzieci” rozgościła się w wielu domach.

Więcej zdjęć na fb:

Tekst: Alicja Nyziak i J.N.
Zdjęcia: J.N., I. L., J. T., K.R.