Akcja MEiN “Szkoła pamięta”

Po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki “Szkoła pamięta”.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
Zorganizowaliśmy szereg działań upamiętniających ważne rocznice, wydarzenia i postacie historyczne.

Klasa Ia zapaliła znicze na grobach poległych żołnierzy.

Klasa Ib odwiedziła miejsca pamięci: tablicę upamiętniającą sieradzan rozstrzelanych we wrześniu 1939r., pomnik poległych za ojczyznę w latach 1918-1998, ścianę memorialną sieradzkiej bazyliki mniejszej. Zapaliliśmy symboliczne znicze, a po powrocie do szkoły wykonaliśmy prace plastyczne związane ze Świętami Zmarłych.

Uczniowie z klasy Id przystąpili do akcji ,,Szkoła Pamięta” od wizyty na sieradzkim cmentarzu. Tam, paląc znicze uczcili pamięć żołnierzy, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny. Zatrzymali się także przy grobie znanego sieradzanina – Antonina Cierplikowskiego. Dowiedzieli się, kim był oraz poznali powód organizowania w naszym mieście Festiwalu Open Hair. Po takiej dawce wspomnień pierwszoklasiści stwierdzili, że chcą być tak znani, jak Pan Antoine i przystąpili do projektowania fryzur. Być może w przyszłości wśród nich znajdzie się kolejny znany sieradzki fryzjer? To piękna akcja, bo dzięki niej wspominamy tych, którzy od nas odeszli.

Klasa IIIa i IIIb udały się na cmentarz i oddały hołd poległym żołnierzom.

Klasa IIIc odwiedziła miejsca pamięci związane z bohaterami walczącymi o wolność i niepodległość Sieradza i Ojczyzny. Uczniowie oddali hołd poległym bohaterom składając znicz pamięci przy pomnikach:
– ulica Wodna- tablica upamiętniającą zbrodnię na sieradzanach z 15 września 1939 roku
– ulica Rycerska – tablica upamiętniająca Polaków zesłanych na Sybir “nieludzką ziemię”
– ulica Żwirki i Wigury – tablica upamiętniająca walkę Harcerzy polskich z niemieckim okupantem w czasie II wojny światowej
– przy pomniku Józefa Piłsudskiego – uczniowie oddali hołd twórcy II Rzeczypospolitej
– ulica T. Kościuszki – pomnik upamiętniający Sieradzan, którzy, stracili życie w walce o niepodległość w I wojnie światowej
– przy wzgórzu zamkowym. Uczniowie kl. IIIc odwiedzili Pomnik Grunwaldzki upamiętniający męstwo rycerstwa ziemi sieradzkiej w bitwie pod Grunwaldem oraz zapoznali się z bohaterami Ziemi Sieradzkiej oraz bohaterami Polski walczącymi o jej niepodległość.

Klasa IIId odwiedziła mogiłę nieznanych żołnierzy. Ministerialna akcja odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

Klasa IVa wykonała plakat ,, Sieradzanie w Powstaniu Warszawskim “.

Uczniowie klas IV zrobili śliczne kolaże – płomień świecy interpretowany suchymi pastelami,który pięknie oddaje nam nastrój tego czasu.Pamięć o naszych Bliskich, którzy już odeszli zawsze trzeba pielęgnować!

Klasa Va podczas zajęć z wychowawcą dowiedzieła się, na czym polega tradycja świąt zadusznych, skąd się wywodzi i gdzie na świecie są one do dziś kultywowane. Zadaniem wychowanków było wykonanie pracy plastycznej związanej z tym świętem. Ponadto uczniowie wskazywali, o kim pamiętamy w tym dniu i czyje groby odwiedzamy. Przypomnieliśmy sobie wszystkich bohaterów, sławnych sieradzan i ludzi, którzy walczyli za naszą wolność.

Klasa Vc odwiedziła groby Polskich Żołnierzy i zapaliła znicze.

Dziękujemy wszystkim klasom i nauczycielom za tak duże zaangażowanie w tą akcję.

SP4 PAMIĘTA!!!

#SzkołaPamięta

Tekst i zdjęcia: I.L., M.P., J.T., I.K., M.S., M.J., A.W., D.K.-S., A.K.-G., T.J.

Zebranie informacji i podsumowanie akcji: I.K.-P.

Brak możliwości dodania komentarza.
Godziny otwarcia sekretariatu uczniowskiego w bud. A i B

bud. A

poniedziałek—czwartek: 7.30 – 15.30
piątek:  7.30 – 12.00

bud. B

poniedziałek – czwartek: 7:30 – 15:30
piątek:  7.30 – 12.00

 

Open 7 days INFO
Our Young Pre classroom is for ages. This age group is working
BELL SCHEDULE
WIELKOŚĆ CZCIONKI
KONTRAST