POLSKA 09 – 14 lutego 2020 r.

Stało się!!! Doczekaliśmy się!!! W niedzielę 09 lutego 2020 r. powitaliśmy w Sieradzu gości z zagranicy – naszych drogich partnerów – w ramach realizacji projektu “Robocoders Z in 4.0” programu  ERASMUS+. Od poniedziałku gościmy ich w murach naszej szkoły: Szkoły Podstawowej nr 4 im. Marii Konopnickiej w Sieradzu. To już drugie, po Turcji, spotkanie projektowe uczniów i nauczycieli z Estonii, Turcji, Rumunii, Portugalii, Włoch i Polski. W poniedziałek 10 lutego 2020 r. w budynku A powitała nas pani Dyrektor Renata Pawlikowska wraz z panią Wicedyrektor Brygidą Sikorą i panem Wicedyrektorem Piotrem Bakowiczem. Zwiedziliśmy oba budynki naszej szkoły, a następnie w budynku B przedstawialiśmy prezentacje dotyczące państw, miast i szkół biorących udział w projekcie. Odbyliśmy też bardzo ciekawe warsztaty z kodowania blokowego w programie Tinkercad 3D (zajęcia prowadził p. Bakowicz). Udało się nam stworzyć dwa ciekawe projekty. Zajęcia skończyły się ok. 17:00. Uczniowie z zagranicy zostali odebrani przez rodziców uczniów, u których zamieszkali na czas pobytu w Polsce. Nauczyciele odbyli jeszcze wspólny spacer ulicami Sieradza, co okazało się doskonałym dopełnieniem dnia. We wtorek 11 lutego 2020 r. gościliśmy w firmie Scanfil w Sieradzu, gdzie braliśmy udział w warsztatach LEGO Mindstorms EV3 oraz LEGO Boost. Tworzyliśmy również własne modele za pomocą długopisów 3D. Pod opieką jednego z pracowników firmy Scanfil zwiedziliśmy także hale produkcyjne fabryki, skupiając uwagę na automatyzacji i robotyzacji procesu produkcyjnego. Dowiedzieliśmy się bardzo dużo na interesujące nas tematy, zbieżne z tematyką naszego projektu, a nasz anglojęzyczny przewodnik ze Scanfila cierpliwie odpowiadał na każde nasze pytanie. Po południu skorzystaliśmy z gościnności SP10 w Sieradzu i mogliśmy popływać w basenie. Minione dwa dni były bardzo emocjonujące i pełne wrażeń. A nasi partnerzy są the best!!! 12 lutego 2020 r. wszyscy wybraliśmy się na całodniową wycieczkę do Wrocławia. Zwiedzaliśmy przepiękne Stare Miasto z anglojęzycznym przewodnikiem, wjechaliśmy na Sky Tower i podziwialiśmy centrum wiedzy o wodzie Hydropolis. Pomimo wietrznej i mroźnej pogody to była wspaniała wyprawa. Naszym gościom bardzo podobał się Wrocław i dobre humory nikogo nie opuszczały. Późnym wieczorem wróciliśmy do Sieradza. Następnego dnia – 13 lutego – złożyliśmy wizytę w Urzędzie Miasta i odbyliśmy spotkanie z panem Prezydentem Sieradza – p. Pawłem Osiewałą, który bardzo miło nas przywitał. Na zakończenie spotkania zrobiliśmy jeszcze pamiątkowe zdjęcia Pana Prezydenta z każdą z drużyn Robocodersów. Poobiednia gra miejska pozwoliła nam przybliżyć naszym gościom historię, zabytki i ciekawe miejsca w naszym mieście. A potem były już tylko łzy i smutek, bo nadszedł czas pożegnania. Dzieciaki biorące udział w projekcie bardzo zżyły się ze sobą, tym bardziej że mieli okazję przebywać ze sobą również w ich rodzinnych domach. W świetlicy szkolnej oglądaliśmy zdjęcia z minionych dni spędzonych razem podczas mobilności w Polsce. W obecności pani Dyrektor Renaty Pawlikowskiej oraz pana Wicedyrektora Piotra Bakowicza wręczyliśmy naszym partnerom certyfikaty uczestnictwa. Przygotowaliśmy też dla nich poczęstunek złożony z typowo polskich potraw (niektóre smaki były dla nich zbyt dziwne…). Wspólnie  z cała społecznością szkoloną bawiliśmy się na szkolnej dyskotece zorganizowanej z okazji jutrzejszych Walentynek. To były wspaniałe cztery dni z uczniami i nauczycielami z krajów partnerskich. Dni pełne wrażeń i niezapomnianych wspomnień. Dni, które minęły zdecydowanie zbyt szybko… Estonia, Turcja, Portugalia, Rumunia i Włochy – na zawsze będziecie w naszych sercach!!!

Arykuły o naszym spotkaniu projektowym znalazły się również na stronie nasze.fm oraz sieradz. naszemiasto.pl