RUMUNIA 20 – 25 marca 2022 r.

Dzisiaj tj. 19 marca 2022 r. rozpoczęła się nasza przygoda w Rumunii 🇷🇴 w miejscowości Timisoara. To już piąte spotkanie realizowane w ramach projektu “Robocoders Z in 4.0” programu Erasmus+, tym razem w damskiej ekipie 👭👭👭. Z Sieradza wyjechaliśmy już o 1.30 w nocy. Wszyscy zaspani, ale podekscytowani nadchodzącą przygodą wyruszyliśmy do Wrocławia. Stamtąd po przejściu wszystkich procedur polecieliśmy samolotem 🛩 do Monachium 🇩🇪, a tam przesiadka i ostatecznie do Timisoary.

Pomimo wielkiego zmęczenia podróżą 🎒, po zakwaterowaniu w hotelu 🏨nie odmówiliśmy sobie krótkiego zwiedzania🚶‍♀️ przepięknego miasta 😍. Dzień zakończyliśmy pyszną kolacją😋 i udaliśmy się na zasłużony odpoczynek 🛏😴. Następnego dnia – 20 marca – do hotelu dotarły pozostaje drużyny z krajów partnerskich: Estonii 🇪🇪, Portugalii 🇵🇹 i Turcji 🇹🇷. Dla nas był to dzień odkrywania ciekawostek urokliwej Timisoary. Wędrowaliśmy 🚶‍♀️uliczkami starego miasta, zjedliśmy przepyszny obiad 😋w restauracji i oczywiście – płynęliśmy statkiem ⛴po rzece 🌊Bega. Timisoara może się poszczycić wspaniałą architekturą oraz niepowtarzalnym klimatem. Nie na darmo mówią, że to ,,mały Wiedeń”. Od jutra czekają nas projektowe zajęcia w szkole 🏫 Scoala Gimnaziala nr 16. Spotkamy się też z naszymi rówieśnikami z Rumunii. Już nie możemy się doczekać! 😍 Bardzo szybko minął nam trzeci dzień pobytu w Timisoara – 21 marca 2022 r. Dzisiaj poznaliśmy bliżej naszych Kolegów i Koleżanki z Estonii,  Rumunii, Turcji i Portugalii. Uczniowie z Timisoary, ubrani w tradycyjne, rumuńskie stroje, przywitali nas chlebem i solą. Na dodatek każda grupa została powitana w ojczystym języku. Następnie obejrzeliśmy  prezentacje na temat krajów, miast i szkół  biorących udział w projekcie. Przedstawiona przez nas prezentacja oraz krótki filmik o naszej szkole wzbudziły najwięcej pozytywnych emocji!!! Po południu w towarzystwie swoich rówieśników z krajów partnerskich udaliśmy się na wspólny spacer po uroczej Timisoarze. Odwiedziliśmy też Muzeul Consumatorului Comunist (Muzeum Komunistycznych Konsumentów), które zostało zaprojektowane jako typowe rumuńskie, w pełni wyposażone mieszkanie z czasów komunizmu. To był kolejny bardzo udany dzień oraz piękna lekcja języków, historii i tradycji. 4 dzień – 22 marca – wizyty uczniów i nauczycieli “Robocoders Z in 4.0” w Timisoarze. Grupy projektowe coraz bardziej integrują się i wzajemnie poznają. Dzisiaj odwiedziliśmy ,, Experymentarium” –  ośrodek typu discovery center, w którym nauka nie ma tajemnic. Każdy mógł samodzielnie poznać i zrozumieć poprzez zabawę, nawet nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia naukowe. Sprawdziliśmy  możliwości swojego intelektu, a także przetestowaliśmy swoje poczucie humoru. Następnie udaliśmy się do: Universitatea Politehnica Timisoara, Departamentul de Mecatronica al Facultatii de Mecanica, gdzie mogliśmy programować roboty przemysłowe Kuka. Wieczór spędziliśmy w klimatycznej restauracji. Kolejny dzień mobilności w Rumunii – 23 marca – upłynął nam bardzo pracowicie🤯. Dopołudnia wzięliśmy udział w warsztatach organizowanych przez Centrum Edukacji Young Engineers, podczas których składaliśmy roboty LEGO Education. Mieliśmy okazję budować i programować roboty. Następnie udaliśmy się do Bastion Marii Teresy, gdzie mieliśmy okazję podziwiać stroje rumuńskie z różnych epok👘🥻🧥. W trakcie uroczystego obiadu otrzymaliśmy certyfikaty 📜uczestnictwa w zajęciach projektowych 4. spotkania “Robocoders Z in 4.0”. Podczas popołudniowego spaceru po słonecznej Timisoarze zahaczyliśmy o plac zabaw, gdzie każdy mógł odkryć w sobie dziecko. Było dużo śmiechu i radości.😁 Szóstego dnia – 24 marca-  pobytu w Rumunii odwiedzililismy Banat Village Muzeum. Muzeum Wsi Banat znajduje się na terenie wielohektarowego parku🌳🌿, gdzie w pięknie zaaranżowanej zieleni 💚podziwialiśmy tradycyjne wiejskie domy 🏡wraz z wyposażeniem z rumuńskich regionów Banat i Crisana. Piękna pogoda🌞, wyśmienite humory😊 i wspaniałe towarzystwo naszych zagranicznych rówieśników sprawiły, że to był bardzo udany i pełen wrażeń dzień. Wieczorem spacerowaliśmy po Timisoarze, żeby pożegnać się z miejscem, w którym spędziliśmy cudowne sześć dni. Nasza rumuńska przygoda dobiegła końca. La revedere Romania!