Pedagogizacja

JAK WSPIERAĆ DZIECKO W POWROCIE DO SZKOŁY PO PANDEMII?

 

DZIECI W WIRTUALNEJ SIECI

DEPRESJA….

Obserwacje i badania wskazują, że coraz więcej dzieci i dorosłych zmaga się z trudnościami psychicznymi. Trudny czas epidemii i przedłużający się okres nauki zdalnej może pogłębić te problemy …

„Depresja u dziewięciolatka? Nasze dzieci są coraz bardziej samotne. Ich dzieciństwo zanika. Mają spełniać oczekiwania, zrobić karierę. Wiele dzieci w takim modelu czuje się nieszczęśliwie. Rodzice chcą, żeby ktoś naprawił im takie dziecko. Ważniejsze jest jednak, na ile oni są w stanie dla swojego dziecka się zmienić” – mówił psychiatra i psychoterapeuta dr Artur Kołakowski jeszcze przed wybuchem epidemii. Obecny, przedłużający się czas izolacji społecznej naszych uczniów niesie za sobą dodatkowe zagrożenia w prawidłowym funkcjonowaniu dzieci.

Jeśli spotykasz dziecko lub dorosłego z trudnościami NIE mów: „Przesadzasz”, „Uśmiechnij się”, „To nic takiego”, „Nie przejmuj się”. Powiedz: „Jesteś dla mnie ważny/a”, „Jestem przy tobie”, „Wysłucham cię”, „Obchodzą mnie twoje trudności”, „Znajdę dla ciebie czas”.

Drogi Rodzicu/Opiekunie – Jeśli coś Cię niepokoi, Twoje dziecko zachowuje się inaczej niż zwykle: stało się wycofane lub przeciwnie –  bardziej pobudzone, agresywne, sfrustrowane; ma przedłużający się, obniżony nastrój; czujemy, że „coś jest nie ‘tak’ ” – warto z dzieckiem porozmawiać, „pobyć z nim”; posiedzieć, może nawet w ciszy na początku; przytulić; poczekać i stworzyć przestrzeń, kiedy będzie chciało się przed nami otworzyć i zwierzyć ze swoich odczuć. Mądra rozmowa i obecność to bardzo ważna sprawa…

Psycholog i pedagodzy szkolni  SP4

W razie problemów można zwrócić się do wychowawcy, pedagoga i psychologa szkolnego w naszej szkole.  Jesteśmy do Państwa dyspozycji – w budynku A i B. Zapraszamy. Możliwe są konsultacje zdalne, jak i stacjonarne. Zasygnalizować chęć rozmowy i umówić się na spotkanie z pedagogiem/psychologiem szkolnym można poprzez Teams lub dziennik elektroniczny. Można poprosić wychowawcę o przekazanie takiej potrzeby lub zgłosić chęć konsultacji w sekretariacie szkoły, budynek A – tel. 43 822-56-52, budynek B – tel. 43 822-71-42.

Instytucje wspierające dzieci i rodzinę w Sieradzu i okolicach

W Sieradzu i okolicach istnieją instytucje wspierające dzieci, młodzież oraz rodzinę. W razie potrzeby można skorzystać z ich oferty.

  • Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Sieradzu (m.in. diagnoza dziecka, możliwość konsultacji z psychologiem).
  • Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży przy Centrum Psychiatrycznym w Warcie (trudności emocjonalne, depresja, itp.)
  • Poradnia Zdrowia Psychicznego “Mark-Med” w Sieradzu ( przyjmują psychoterapeuci , psychiatrzy, psycholodzy)
  • Miejski Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Sieradzu – możliwość konsultacji w sprawach trudnych sytuacji rodzinnych, np. przemoc domowa.
  • MOPS –Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – dyżurują pracownicy socjalni, m.in. trudna sytuacja materialna i inne problemy rodzinne.
  • policja – zgłaszanie przestępstw, przemocy.

Telefony zaufania

 

  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – tel. 116 111 (czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę);
  • Regionalny Interwencyjny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży czynny codziennie w godzinach 15.00 – 18.00.
  • Całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka  800 12 12 12 oraz dedykowany młodym ludziom czat internetowy.
  • Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym – tel. 116 123 (poniedziałek-piątek od 14:00-22:00, połączenie bezpłatne).

 

Pod tym linkiem https://forumprzeciwdepresji.pl/wazne-telefony-antydepresyjne  podane są numery wszelkich telefonów pomocowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych w kryzysie psychicznym. Można także zapoznać się z fachowymi informacjami na temat depresji.

 

Inne przydatne strony, to na przykład  strona Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę https://fdds.pl/ czy strony telefonów zaufania  https://116111.pl/ , https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/

 

Zainteresowane osoby zachęcamy także do zapoznania się z zamieszczonymi poniżej w załącznikach materiałami: poradnikiem dla młodzieży oraz poradnikiem dla rodziców dotyczącymi trudności emocjonalnych i depresji  banerami telefonów zaufania.

 

OPIEKUJ SIĘ SWOIM ZDROWIEM PSYCHICZNYM. BĄDŹ UWAŻNY NA SWOJE DZIECKO. W RAZIE TRUDNOŚCI – POZWÓL SOBIE POMÓC. TO WAŻNE!

opr. Anna Kudlińska – pedagog szkolny SP4

Godziny otwarcia sekretariatu uczniowskiego w bud. A i B

bud. A

poniedziałek—czwartek: 7.30 – 15.30
piątek:  7.30 – 12.00

bud. B

poniedziałek – czwartek: 7:30 – 15:30
piątek:  7.30 – 12.00

 

Open 7 days INFO
Our Young Pre classroom is for ages. This age group is working
BELL SCHEDULE
WIELKOŚĆ CZCIONKI
KONTRAST