ESTONIA 01 – 06 maja 2022 r.

Estońska przygoda z Erasmus+ 🇪🇪 W ramach realizacji projektu “Robocoders Z in 4.0” programu Erasmus+ 01 maja 2022 r. dotarliśmy do Tallina na ostatnie – szóste już – spotkanie projektowe. Dwa dni spędziliśmy w stolicy Estonii 🇪🇪, gdzie wraz z naszymi partnerami z Estonii, Rumunii 🇷🇴, Włoch 🇮🇹,Portugalii 🇵🇹 i Turcji 🇹🇷 wzięliśmy udział w ciekawych zajęciach związanych z naszym projektem. W Fabryce Wynalazków PROTO mogliśmy odkryć w sobie dzieci, grając w gry 3D w goglach VR i konstruując własne balony 🎈napełnione ogrzanym powietrzem. Na Uniwersytecie Tallińskim🏫 wzięliśmy udział w zajęciach z robotyki, programując kule 🟠Sphero BOLT sterowane zdalnie za pomocą urządzeń iPad. Natomiast nauka elektroniki z zestawami LittleBits, czyli łączenia konkretnych modułów (zwanych „bitami”) pozwoliła stworzyć układ elektroniczny spełniający określoną funkcję. To też bardzo podobało się naszej młodzieży. Był też czas na zwiedzanie miasta: jego starszej i nowszej części. Całe Stare Miasto Tallin (Vana Tallinn) zrobiło na nas ogromne wrażenie. Bardzo się nam podobały kamienne i drewniane budowle z pięknymi wykuszami oraz bogato zdobionymi drzwiami. Spacerowaliśmy również po parku Kadriorg🌳🌿🌱, podziwiając wspaniały pałac i ogrody. Nie mogliśmy również ominąć pomnika Russalka, upamiętniającego śmierć marynarzy estońskich oraz ogromnej muszli koncertowej Tallinn Song Festival Grounds, gdzie odbywają się najważniejsze koncerty. Cudownie było też odpocząć na plaży nad brzegiem Morza Bałtyckiego💧, wsłuchując się w szum fal 🌊i odgłosy mew🕊. Wieczorem 02 maja po dwóch niezwykle intensywnych dniach dotarliśmy do miejscowości Haapsalu, położonej w zachodniej Estonii nad Zatoką Haapsalu. Od wtorku będziemy gościć w szkole naszego głównego koordynatora (Martna Pohikool). Wieczorem 02 maja dotarliśmy do hotelu w Haapsalu 🇪🇪🌊 Było już dość późno i po kolacji nie starczyło nam ani czasu ani sił na zwiedzanie okolicy. Dopiero rankiem 03 maja zorientowaliśmy się, że mieszkamy prawie nad samym morzem🌊. Poranny spacer nad Bałtykiem w promieniach słońca 🌞dał nam energię na cały dzień😍. Po śniadaniu 🥐🥖🥞☕pojechaliśmy do miejscowości Martna do szkoły 🏫 Martna Põhikool. Po serdecznym powitaniu przez estońskich uczniów👧👦 i nauczycieli 👩‍🏫🧑‍🏫 oraz zaprezentowaniu naszych szkół uczniowie zostali podzieleni na trzyosobowe zespoły. Ćwiczyli umiejętności programowania w Tinker, budowali i programowali pojazdy LEGO WeDo2.0, wykonywali dla nich niezbędne pomiary na wyznaczonej trasie i obliczali ich prędkość średnią. Po lunchu w szkole wróciliśmy do Haapsalu na zajęcia sportowe🏃‍♂️🤸 na świeżym powietrzu🌤. W parku linowym spędziliśmy 2 godziny i uroczą promenadą wróciliśmy na pieszo do hotelu. Przed kolacją udało się nam jeszcze odbyć długi spacer 🚶‍♀️🚶wzdłuż wybrzeża, mając po jednej stronie Morze Bałtyckie, a po drugiej zatoki Vaike Viik oraz Suur Viik. Chodzenie po takich lądowych jęzorach wcinających się w morze było dość emocjonujące. Po takim wysiłku kolacja smakowała nam wybornie😋. 04 maja przed południem wzięliśmy udział w warsztatach LegoSpike and Physics w szkole Martna Põhikool. Dało się zauważyć, że pomiędzy uczniami zawiązały się przyjacielskie więzi😍, co oczywiście sprzyjało realizacji zadań projektowych i rozwijaniu kompetencji językowych 😊. Po szkolnym lunchu wszyscy wybraliśmy się na zwiedzanie Haapsalu. Spacerowaliśmy promenadą wzdłuż wybrzeża Bałtyku 🌊i doszliśmy do tzw. afrykańskiej plaży. Kiedyś stały tutaj drewniane rzeźby afrykańskich zwierząt, które podczas II Wojny Światowej zostały przerobione na paliwo kominkowe. Haapsalu słynie z kurortów spa, wykorzystujących dobroczynne właściwości soli morskiej i terapeutycznego morskiego błota. Przechadzając się obok tych kurortów, doszliśmy do średniowiecznego zamku biskupiego🏰 z XIII wieku. Jego wnętrze zwiedzaliśmy z przewodnikiem. Po kolacji ponownie wybraliśmy się na przechadzkę po mieście, a cudowne popołudniowe słońce ☀️uczyniło nasze fotki jeszcze piękniejszymi. Wieczór spędziliśmy nad brzegiem morza, obserwując urzekający zachód słońca🌅. Kolejny dzień – 05 maja – obfitował w aktywność fizyczną🤸🏃‍♂️ i umysłową🤯. Po śniadaniu pojechaliśmy do Rezerwatu Przyrody Silma, gdzie wszyscy uczniowie zostali podzieleni na pięć grup i wykonywali różne zadania w terenie🌳🌿. W tym samym miejscu odbyła się również ceremonia pożegnalna: podziękowania i wręczenie certyfikatów uczestnictwa w szóstej i ostatniej mobilności “Robocoders Z in 4.0”. W miłej i wzruszającej atmosferze pożegnaliśmy naszych przyjaciół z Estonii, Portugalii, Włoch, Turcji i Rumunii. Do hotelu wróciliśmy ok. 19:00. Piękny widok słońca zachodzącego nad Bałtykiem rozczulił nas ponownie. Jutro wracamy 🛩 do Polski z dużym bagażem wrażeń, doświadczeń i cudownych wspomnień. Skończył się nasz projekt, ale zawarte znajomości przetrwają na pewno dłużej!