Obserwacje i badania wskazują, że coraz więcej dzieci i dorosłych zmaga się z trudnościami psychicznymi. Trudny czas epidemii może pogłębić te problemy. „Depresja u dziewięciolatka? Nasze dzieci są coraz bardziej samotne. Ich dzieciństwo zanika. Mają spełniać oczekiwania, zrobić karierę. Wiele dzieci w takim modelu czuje się nieszczęśliwie. Rodzice chcą, żeby ktoś naprawił im takie dziecko. Ważniejsze jest jednak, na ile oni są w stanie dla swojego dziecka się zmienić” – mówi psychiatra i psychoterapeuta dr Artur Kołakowski.
Jeśli spotykasz dziecko lub dorosłego z trudnościami NIE mów: „Przesadzasz”, „Uśmiechnij się”, „To nic takiego”, „Nie przejmuj się”. Powiedz: „Jesteś dla mnie ważny/a”, „Jestem przy tobie”, „Wysłucham cię”, „Obchodzą mnie twoje trudności”, „Znajdę dla ciebie czas”.
Jeśli coś Cię niepokoi, warto zwrócić się do wychowawcy, pedagoga/psychologa szkolnego. Można zapisać się na konsultację do Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Sieradzu. W Centrum Psychiatrycznym w Warcie działa Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Psychoterapeuci i psychiatrzy przyjmują w Poradni Zdrowia Psychicznego “Mark-Med” w Sieradzu.Trudną sytuację rodzinną można zgłosić do Miejskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Sieradzu. Funkcjonują także Telefony Zaufania: Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – tel. 116 111 (czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę); Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym – tel. 116 123 (poniedziałek-piątek od 14:00-22:00, połączenie bezpłatne).
Opiekuj się swoim zdrowiem psychicznym. Bądź uważny na swoje dziecko. W razie trudności – pozwól sobie pomóc. TO WAŻNE!