Zakończyliśmy pierwsze międzynarodowe spotkanie w ramach projektu Erasmus+ pod nazwą „Europa bierze oddech”, które odbyło się w Heraklionie, na Krecie (Grecja) w dniach od 18.11-22.11.2019r. Oprócz Polski w spotkaniu szkoleniowym wzięli udział uczniowie i nauczyciele z Grecji, Hiszpanii, Włoch i Północnej Macedonii. Gospodarzem mobilności było 5 Gimnazjum w Heraklionie.
Podczas wizyty poznaliśmy miejsca dziedzictwa kulturowego Krety, zwyczaje, kuchnię, tradycję i tańce narodowe. Ponadto, każde z państw zaprezentowało swoje szkoły, kraje, a przede wszystkim problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska naturalnego.
Głównym celem spotkania był problem zanieczyszczenia powietrza, z którym boryka się nie tylko Europa, ale i inne kontynenty. Na mapie świata każde państwo ma swoje granice, natomiast powietrze tych granic nie ma. Chcemy więc łączyć siły na arenie międzynarodowej, bo tylko wtedy jesteśmy w stanie zawalczyć o dobrą jakość powietrza i odnieść sukces.
Aby móc posługiwać się specjalistycznym słownictwem uczniowie rozpoczęli przygotowanie pierwszej części słownika ekologicznego w sześciu językach – w języku angielskim i języku każdego z krajów partnerskich. Uczestniczyliśmy w licznych wykładach na Wydziale Chemicznym Uniwersytetu Kreteńskiego poświęconych tematyce zanieczyszczonego powietrza oraz wód. Mieliśmy okazję przyjrzeć się pracy w laboratoriach chemicznych, w których analizie poddawano jakość badanego powietrza. Odwiedziliśmy również Hellenic Center for Marine Research and Creta Aquarium, gdzie oprócz wykładu na temat wpływu zanieczyszczonego powietrza na życie w morzu, mieliśmy możliwość zwiedzenia Akwarium oraz przyglądaliśmy się pracy naukowców w laboratoriach. Ponadto zwiedziliśmy Archaeological Museum of Heraklion i ruiny w Knosos. W szkole pracowaliśmy w grupach międzynarodowych i oprócz szlifowania języka angielskiego, powadziliśmy dyskusje nt. zanieczyszczenia powietrza na Krecie i w Europie.
Na Krecie odbył się też II etap konkursu na logo projektu. Każde z państw zaprezentowało 4 propozycje, spośród których zostało wybrane zwycięskie logo projektu. Jego autorem jest Idoia Moreno z Hiszpanii. Od teraz będzie to znak przewodni naszego projektu.
Ostatniego dnia pobytu uczniowie posadzili drzewo obok budynku szkoły, jako znak wzajemnej przyjaźni i symbol zaangażowania w pracę na rzecz ochrony naszej planety przed zagrożeniami środowiskowymi.
Szczegółowe sprawozdania z działań podejmowanych w Heraklionie będzie można znaleźć na platformie Twinspace, Instagram, Facebook oraz na naszej stronie w zakładce Erasmus+.
Szukajcie nas pod hasłem europetakesabreath.
Zaglądajcie, oglądajcie i lajkujcie!