“Europe takes a breath” – podsumowanie mobilności w Polsce

W końcu! Nasi partnerzy z projektu Europe takes a breath dotarli do Sieradza. Mieliśmy przyjemność gościć nauczycieli i uczniów z Katalonii, Grecji i Macedonii Północnej. Pierwszy dzień wizyty upłynął na zwiedzaniu szkoły i zajęciach ekologicznych, podczas których poznaliśmy sposoby ograniczania niskiej emisji. Uczniowie rozwiązywali quizy, zagadki i przeprowadzali eksperymenty. Po południu gościliśmy zespół folklorystyczny z Chojnego, który zaprezentował nam sobótkowe tradycje. Niemałą frajdę sprawiła nam nauka regionalnych tańców. W międzyczasie próbowaliśmy tradycyjnych polskich dań: pierogów, gołąbków, bigosu, smalcu i ogórków małosolnych.
Drugi i trzeci dzień naszej mobilności był bardzo intensywny. We wtorek odwiedziliśmy siedzibę WFOŚiGW w Łodzi gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach ekologicznych „My doradzamy-Ty oszczędzasz. Projekt doradztwa energetycznego. Potem pokazaliśmy naszym gościom ul. Piotrkowską i inne ciekawe miejsca w Łodzi. W środę, dzięki gościnności firmy Izodom 2000 Polska ze Zduńskiej Woli, poznaliśmy technologię budowy domów pasywnych i energooszczędnych. Uczestniczyliśmy w wykładzie i warsztatach, na których sami mogliśmy się przekonać jak szybko można taki dom zbudować. Po południu wzięliśmy udział w konkursie przyrodniczym. Na koniec dnia podążając ulicami naszego miasta za komisarzem Dymowskim rozwiązywaliśmy zagadkę dotyczącą niskiej emisji w Sieradzu. Gra uliczna wszystkim uczestnikom się bardzo podobała. Czwartego dnia mobilności zabraliśmy naszych partnerów w dwa piękne miejsca w Polsce. Pierwszym z nich był Ojcowski Park Narodowy, który zachwycił nas pięknem przyrody. Weszliśmy do Jaskinii Ciemnej, która jest domem dla wielu gatunków nietoperzy. Następnie w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie uczestniczyliśmy w wykładzie i warsztatach przygotowanych przez grupę Krakowski Alarm Smogowy. Poznaliśmy tajniki badania czystości powietrza w warunkach laboratoryjnych. Na koniec dnia odwiedziliśmy najważniejsze punkty na mapie Krakowa. Piątek był dniem podsumowań. Rozpoczęliśmy od dokonania ewaluacji mobilności w Polsce metodą “kapeluszy Bono”. Nasi partnerzy docenili starania i pracę włożoną w przygotowanie pobytu w Polsce. Dyrekcja szkoły i nasz specjalny gość- prezydent Sieradza pan Paweł Osiewała wręczyli nagrody laureatom konkursu plastycznego “My town in 30 years”, konkursu matematycznego-przyrodniczego “My mission – low emission” oraz quizu ekologicznego. Żal z powodu zakończenia mobilności osłodziliśmy pysznym tortem. Udział w projekcie był wspaniałą okazją do wymiany doświadczeń, poszerzenia wiedzy na temat niskiej emisji, wzrostu świadomości ekologicznej i doskonalenia kompetencji językowych, ale również do nawiązania nowych znajomości i przyjaźni. Mamy nadzieję, że jeszcze się kiedyś spotkamy.

Tekst: J.Ż., M.F., zdjęcia: J.Ż., M.F., E.M.