Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W tym roku obchodzimy 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) spisanej ustawy zasadniczej, regulującej organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Jedenaście artykułów Konstytucji wprowadzało trójpodział władzy, monarchię dziedziczną, opiekę prawną nad chłopami i mieszczaństwem oraz znosiło liberum veto. Konstytucja 3 maja jest jednym z najważniejszych aktów prawnych w historii Polski.

W naszym mieście obchody rozpoczęły się uroczystą mszą w Bazylice Mniejszej, w której uczestniczyła delegacja klasy VIIe wraz z wychowawcą panią Izabelą Matławską oraz poczet sztandarowy naszej szkoły. Potem uczniowie przemaszerowali pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie przemówienie wygłosił starosta sieradzki Mariusz Bądzior. Następnie delegacja naszej szkoły złożyła pamiątkową wiązankę kwiatów pod pomnikiem.

Obchodzenie świąt upamiętniających ważne chwile z dziejów Polski to nieodłączny element życia społecznego i narodowego. Dzięki temu jest podtrzymywana tradycja i pamięć historyczna, która sprawia, że identyfikujemy się ze swoim narodem. Znając historię, literaturę patriotyczną, zrozumiemy i docenimy bohaterów przeszłości. Będziemy też mieć własne przemyślenia na temat tego, jak być patriotą.

Tekst: I.M., I. K.-P., zdjęcia: I.M., rodzice uczniów kl.7e oraz Piotr Andrzejak (Sieradz To My)