Rumuńska przygoda z Erasmus+

W terminie od 19 do 25 marca 2022 r. uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły wzięli udział w czwartym spotkaniu w ramach realizacji projektu “Robocoders Z in 4.0″ programu Erasmus+. Tym razem całkowicie damska ekipa spędziła te kilka dni w Rumunii w miejscowości Timisoara. Pierwszy dzień upłynął na męczącej podróży, ale wszyscy byli szczęśliwi i gotowi na czekającą ich przygodę. Po dotarciu na miejsce i zakwaterowaniu w hotelu pospacerowali po przepięknym mieście. Spotkali też uczniów i nauczycieli z pozostałych krajów partnerskich: Estonii, Portugalii i Włoch. Drugiego dnia odkrywali ciekawostki urokliwej Timisoary. Wędrowali uliczkami starego miasta i płynęli statkiem po rzece Bega. Timisoara może się poszczycić wspaniałą architekturą oraz niepowtarzalnym klimatem. Nie na darmo mówią, że to ,,mały Wiedeń”. W poniedziałek zaczęły się zajęcia projektowe w szkole Scoala Gimnaziala nr 16 i tym samym doszło do spotkania z rówieśnikami z Rumunii. Uczniowie z Timisoary, ubrani w tradycyjne, rumuńskie stroje, przywitali gości chlebem i solą. Na dodatek każda grupa została powitana w ojczystym języku.
Każda szkoła biorąca udział w projekcie przedstawiała prezentacje na temat swoich krajów, miast i szkół. Polska prezentacja oraz krótki filmik o naszej szkole wzbudziły najwięcej pozytywnych emocji!!! Po południu odbył się wspólny spacer po uroczej Timisoarze i wizyta w Muzeul Consumatorului Comunist (Muzeum Komunistycznych Konsumentów), które zostało zaprojektowane jako typowe rumuńskie, w pełni wyposażone mieszkanie z czasów komunizmu. To był kolejny bardzo udany dzień oraz piękna lekcja języków, historii i tradycji. W kolejnych dniach mobilności odwiedziliśmy ,, Experymentarium” – ośrodek typu discovery center, w którym nauka nie ma tajemnic. Każdy mógł samodzielnie poznać i zrozumieć poprzez zabawę, nawet nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia naukowe. Sprawdziliśmy możliwości swojego intelektu, a także przetestowaliśmy swoje poczucie humoru. Następnie udaliśmy się do: Universitatea Politehnica Timisoara, Departamentul de Mecatronica al Facultatii de Mecanica, gdzie mogliśmy programować roboty przemysłowe Kuka. Wzięliśmy również udział w warsztatach organizowanych przez Centrum Edukacji Young Engineers, podczas których składaliśmy roboty LEGO Education. Mieliśmy okazję budować i programować roboty. Następnie udaliśmy się do Bastion Marii Teresy, gdzie mieliśmy okazję podziwiać stroje rumuńskie z różnych epok. W trakcie uroczystego obiadu otrzymaliśmy certyfikaty uczestnictwa w zajęciach projektowych 4. spotkania “Robocoders Z in 4.0”. Udało się też dotrzeć do znajdującego się na terenie wielohektarowego parku Banat Village Muzeum, gdzie podziwialiśmy tradycyjne wiejskie domy wraz z wyposażeniem z rumuńskich regionów Banat i Crisana. To był bardzo udany i pełen wrażeń wyjazd.

Tekst: M.Sz., A.B. zdjęcia: A.B., P.P.