Portugalska przygoda z Erasmus+

W ramach realizacji projektu “Robocoders Z in 4.0” programu Erasmus+ w dniach 21-26 listopada 2021 r. czworo uczniów i dwoje nauczycieli naszej szkoły wzięło udział w spotkaniu w Portugalii. Gościła nas szkoła Escola Secundária de Barcelos. Wszyscy nasi partnerzy, czyli Estonia, Włochy, Portugalia, Rumunia i Turcja, również uczestniczyli w tej mobilności w uroczej miejscowości Barcelos.
To był niesamowity tydzień pełen ekscytujących wrażeń. Zaczęło się od długiej podróży, w trakcie której niektórzy z nas przeżyli swój pierwszy lot samolotem. Dosyć późno dotarliśmy do hotelu. Byliśmy zmęczeni, ale też przygotowani na czekające nas wyzwania w postaci warsztatów z robotyki i programowania oraz nawiązywania nowych międzynarodowych znajomości. To był naprawdę bardzo pracowity i intensywny tydzień.
Zaczęliśmy od zaprezentowania naszych krajów, miast i szkół, co pozwoliło nam lepiej się poznać. Udało się nam też obejrzeć szkołę, a jej przestronne korytarze i nowoczesny design bardzo się nam spodobały. Tak samo jak warsztaty z robotyki. Zajęcia przy szkolnych komputerach zawsze odbywały się w drużynach mieszanych (po jednym uczniu z każdego kraju), co sprzyjało wzajemnej integracji i wymuszało komunikację w języku angielskim. Wzięliśmy udział w zajęciach programowania robotów Botnroll, jak również tworzyliśmy pewien ciekawy projekt 3D w programie Tinkercad. Nie obyło się również bez kilku wizyt związanych z kulturą Portugalii. Na początek zwiedziliśmy Barcelos, gdzie mieszkaliśmy przez cały czas trwania spotkania projektowego. Urzekły nas kamienny most nad rzeką Cávado, średniowieczne zabytki i często spotykane pomniki kolorowego koguta – symbolu Portugalii – który wywodzi się właśnie z Barcelos.
Zwiedziliśmy też niewielką miejscowość Viana do Castelo, gdzie spacerowaliśmy nad Oceanem Atlantyckim i podziwialiśmy imponujące skały wychodzące z wody na plaży Praia Norte. Byliśmy również w Porto – cudownym miasteczku nad Atlantykiem. Podziwialiśmy jego piękne zabytki w historycznym centrum i panoramę miasta z punktu widokowego na wzgórzu z katedrą Se Catedral. Potem odbyliśmy rejs stateczkiem po rzece Duero. Te kilka cudownych dni minęło zdecydowanie zbyt szybko. I w końcu nadeszła chwila pożegnania – w czwartek podczas uroczystej kolacji otrzymaliśmy certyfikaty potwierdzające nasz udział w 3. spotkaniu projektowym “Robocoders Z in 4.0” w ramach programu Erasmus+. Po raz ostatni przed wyjazdem do naszych rodzinnych krajów mogliśmy wspólnie pobawić się i porozmawiać. Mile spędzony czas z naszymi przyjaciółmi z krajów partnerskich bardzo szybko minął i nadeszła wzruszająca chwila pożegnania… Być może jeszcze kiedyś się spotkamy. Mamy nadzieję, że nawiązane przyjaźnie przetrwają mimo dzielących nas tysięcy kilometrów, a wiedza zdobyta podczas warsztatów często będzie wykorzystywana. Nasi partnerzy Erasmusowi – na zawsze w naszych sercach.
Wracamy do domu.

Tekst i zdjęcia: M.Sz., M.S.