Warsztaty ekologiczne

8 czerwca 2021r.odbyły się warsztaty ekologiczne „Czyste powietrze” realizowane przez fundację Arka z Bielsko- Białej – Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej. Brali w nich udział uczniowie klas I-V oraz VId i VIf.

Zajęcia odbywały się w 3 blokach:

• Kino „Bez prądu” lub „zielne” kino. Uczniowie obejrzeli film informujący, w jaki sposób należy dbać   o nasza planetę.  „Pedałując na rowerach” wytwarzali prąd napędzający cały system.  Na zakończenie dzieci  dowiedziały się skąd czerpany jest prąd zasilający urządzenia pracujące w tym namiocie.
  • Eko Memory. Gra składająca się z 30 plansz. Obrazki na planszach są początkowo niewidoczne dla graczy. Uczniowie poznają je w miarę rozwoju gry, ponieważ muszą połączyć je w pary. W ten sposób utrwalają sobie skojarzenia z nimi związane, a dotyczące codziennych nawyków, które mają wspływ na ograniczanie ilości odpadów, zanieczyszczenie powietrza, zdrowie i inne aspekty ekologiczne .
  • Eko Domek. Namiot z nadrukowaną ścianką , na której edukator razem z uczniami analizują jakie czynności i postawy w naszym domu możemy sami zastosować.

9 czerwca  2021 r. uczniowie klas siódmych wraz z opiekunami uczestniczyli w miejskiej grze ulicznej „Komisarz Dymski na tropie Dymonów”  realizowanej przez firmę Abrys z Poznania.

Gra oparta była na fabule nawiązującej do postaci i wydarzeń opisanych w komiksie ,,Dymski kontra dymony” oraz w filmach promujących kampanię ,,Misja- emisja”.
Zadaniem drużyn uczestniczących w turnieju było odszukanie i uwolnienie komisarza Dymskiego, porwanego przez dymowików.  Drużyny na podstawie wskazówek, zdobywanych poprzez prawidłowe rozwiązywanie zadań i zagadek podążały ulicami miasta tropem porywaczy, odkrywając tym samym tajemnicę zniknięcia Dymskiego.
Podczas gry uczniowie wykazali się kreatywnością, wiedzą na temat niskiej emisji oraz pracą zespołową. Przedsięwzięcie należy zaliczyć do udanych, dzięki niemu uczniowie przede wszystkim pogłębili swoją wiedzę na temat zanieczyszczeń środowiska.

Uczniowie klas VI uczestniczyli w wielkoformatowej grze plenerowej i sprawdzali swoja wiedzę losując pytania o tematyce ekologicznej w,, Kole fortuny ”.Gra utrwala  właściwe zachowania proekologiczne, wiedzę   o ochronie klimatu, zanieczyszczeniu środowiska i powietrza, OZE. Zabawa przedstawiała  młodzieży  rozwiązania jak przeciwdziałać zanieczyszczeniu powietrza i zwalczaniu skutków szkodliwego smogu.