5 grudnia – Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Praca, którą wykonuje się za darmo, z potrzeby serca, jest bezcenna.

W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy ONZ obchodzony jest od 1986 r. Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

Początkowo słowo wolontariusz oznaczało osobę, która poświęca się służbie wojskowej. Potem w XVIII i XXI wieku zaczęły pojawiać się pierwsze organizacje charytatywne.
Nie oznacza to, że ludzie wcześniej sobie nie pomagali. Jednak dopiero w XX wieku wolontariat nabrał bardziej złożonego i zjednoczonego wymiaru.

Dziś miliony ludzi dobrej woli czynnie uczestniczą w działaniach humanitarnych, pokojowych i charytatywnych prowadzonych przez wiele organizacji. Na terenie naszego kraju istnieje sieć Centrów Wolontariatów, które pośredniczą między osobami szukającymi pomocy i gotowymi ją ofiarować.

Wolontariuszem jest ten, kto dobrowolnie i świadomie oraz bez wynagrodzenia angażuje się w pracę na rzecz innych osób, organizacji, instytucji działających dla społeczeństwa.

Od wielu lat także u nas w szkole działa Klub Wolontariatu. Każdego  roku należą do niego uczniowie przede wszystkim z klas starszych. Uczestniczą w wielu akcjach i przedsięwzięciach na terenie szkoły i poza nią.

Dzień Wolontariusza to doskonała okazja, by uświadomić dzieciom w naszej szkole wysiłek, jaki wkładają pojedynczy ludzie w niesienie pomocy innym, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i globalnym.

Wszystkim Wolontariuszom, którzy poświęcają swój czas, zaangażowanie i wysiłek, bezinteresownie pomagając innym składamy najserdeczniejsze podziękowania. Życzymy Wam dużo zdrowia, szczęścia i radości w życiu, którą tak chętnie dzielicie się z innymi. Niech wolontariat nadal będzie źródłem Waszej wewnętrznej satysfakcji, a wdzięczność i uśmiech tych, którym poświęcacie swój czas, niech motywuje Was do dalszego działania.

tekst: JN