Włoska przygoda z Erasmus+

W ramach realizacji projektu “Robocoders Z in 4.0” programu Erasmus+ w dniach 27 lutego – 4 marca 2022r. czworo uczniów i dwoje nauczycieli naszej szkoły wzięło udział w spotkaniu projektowym we Włoszech.
Nasz pierwszy dzień we włoskiej szkole IISS Carlo Alberto Dalla Chiesa w Montefiascone był pełen wrażeń. Podczas międzynarodowej integracji zaprezentowaliśmy nasz kraj, nasze miasto i oczywiście naszą szkołę SP4! Wszystkim bardzo podobał się filmik promujący sieradzką 4-kę oraz wpadający w ucho hymn szkoły. Obejrzeliśmy również wystąpienia drużyn z pozostałych krajów. Następnie nasi uczniowie przedstawili prezentację nt. “Czego roboty mogą nauczyć nas o człowieczeństwie?”. Dość trudny temat wywołał burzliwą dyskusję wśród uczniów ze wszystkich krajów biorących udział w projekcie. W tym czasie nauczyciele brali udział w warsztatach dotyczących kodowania strukturalnego i poznali podstawy twierdzenia Böhma – Jacopiniego o programowaniu strukturalnym. Było to nie lada wyzwanie! Po lunchu spacerowaliśmy po typowo włoskich uliczkach miasteczka Montefiascone, poznając jego zabytki i ciekawe zakątki. Oprowadzali nas nauczyciele i uczniowie z Włoch – miło było spotkać wśród nich naszych przyjaciół poznanych podczas wcześniejszych mobilności. Cały dzień spędzony w gronie uczniów i nauczycieli z krajów partnerskich upłynął nam zdecydowanie zbyt szybko.
W drugim dniu zajęć we włoskiej szkole nasi uczniowie oraz ich rówieśnicy z krajów partnerskich wzięli udział w warsztatach pt. “Przekształcanie algorytmów w gry”. Następnie zajęli się programowaniem w Scratchu (www.scratch.mit.edu).
Po lunchu wszyscy pojechaliśmy do Civita di Bagnoregio, czyli umierającego miasteczka na tufowej skale. To malutkie i bardzo malownicze miasteczko jest położone na wysokiej skale i prowadzi do niego jedynie kładka – most dla pieszych. Na stałe zamieszkuje je tylko 7 mieszkańców i zdecydowanie więcej kotów. Stara i kameralna zabudowa, wejścia do mieszkań ozdobione zielenią oraz imponujące widoki na góry zrobiły na nas niesamowite wrażenie. Kolejnym punktem programu była wizyta w miasteczku Orvieto. Jego średniowieczna zabudowa również bardzo się nam spodobała, a w szczególności XIV-wieczna katedra o złotej fasadzie zdobionej błyszczącymi mozaikami. Spacer po uroczych uliczkach Orvieto to prawdziwa podróż w czasie. Do hotelu dotarliśmy dopiero o 19:30. To był naprawdę intensywnie spędzony dzień!
Trzeci dzień pobytu rozpoczęliśmy dość wczesnym wyjazdem do etruskiego miasteczka Viterbo, gdzie zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. My znaleźliśmy się w pierwszej grupie wraz z drużyną estońską i turecką. Wzięliśmy udział w warsztatach dotyczących programowania w Scratchu w Fab Lab (www.fablabroma.it/on/fablab-viterbo). Druga grupa w tym samym czasie pojechała do muzeum w Viterbo – Museo Nazionale Etrusco. Historia miasteczka sięga bowiem czasów etruskich i rzymskich. Po wymianie grup wspólnie zjedliśmy lunch i pojechaliśmy do Villa Lante, jednego z najciekawszych włoskich ogrodów. Oglądanie tej niepowtarzalnej perełki włoskiego renesansu i spacerowanie po pięknym parku w pełnym słońcu było bardzo przyjemnym punktem programu. W jednej z uroczych kawiarenek mogliśmy napić się kawy i zjeść prawdziwe, przepyszne lody włoskie. Do hotelu wróciliśmy tuż przed kolacją.
Czwarty i ostatni dzień zajęć rozpoczęliśmy od wizyty na Uniwersytecie w Viterbo (Università degli Studi della Tuscia), gdzie zwiedziliśmy Wydział Inżynierii. Na auli wysłuchaliśmy wykładu profesorów tej uczelni, urozmaiconego ciekawymi prezentacjami i pokazem sprzętu. Byliśmy też w nowoczesnym laboratorium na terenie uczelni, gdzie dowiedzieliśmy się jak przekształcić biomasę w paliwo typu diesel oraz oglądaliśmy doświadczenia fizyczne dotyczące światła, grawitacji i ruchu drgającego. Po lunchu zwiedziliśmy miasto Viterbo, zdecydowanie większe od Montefiascone. Zgodnie stwierdziliśmy, że najbardziej urzekła nas klimatyczna ulica Via S. Pellegrino cała z kamienia. Po południu po krótkim odpoczynku w hotelu wzięliśmy udział w uroczystym zakończeniu projektu w pobliskiej kawiarni. Otrzymaliśmy certyfikaty uczestnictwa w spotkaniu projektowym we Włoszech. Czas integracji międzynarodowej dobiegł końca. Wszystko, co dobre, szybko się kończy, ale już niedługo spotkamy się znów.

Tekst i zdjęcia: M.Sz., M.S.

Brak możliwości dodania komentarza.
Godziny otwarcia sekretariatu uczniowskiego w bud. A i B

bud. A

poniedziałek—czwartek: 7.30 – 15.30
piątek:  7.30 – 12.00

bud. B

poniedziałek – czwartek: 7:30 – 15:30
piątek:  7.30 – 12.00

 

Open 7 days INFO
Our Young Pre classroom is for ages. This age group is working
BELL SCHEDULE
WIELKOŚĆ CZCIONKI
KONTRAST